Rod Dreher: az interjúm indította el JD Vance politikai pályáját

Az amerikai konzervatívok EU-viszolygásáról, a lopakodó puha totalitarianizmusról és a könyvéből készült filmről kérdeztük a Danube Institute munkatársát, Rod Drehert. Interjúnk.

Nem engedtek publikálni egy cikket az egyetem folyóiratában, mert a szerző nem volt elég „alulreprezentált hátterű”. Értsd: mert fehér volt.
Április végén hivatalos vizsgálatot indított az Egyesült Államok Oktatási Minisztériuma és Egészségügyi Minisztériuma a Harvard Egyetem és a Harvard Law Review ellen, miután felmerült a gyanú, hogy a rangos jogi folyóirat faji alapon választ szerzőket és szerkesztőket – tájékoztat a The Washington Times.
A vizsgálat középpontjában az áll, hogy az intézmény megsértette-e az 1964-es polgárjogi törvény VI. címét, amely megtiltja a faji, származási vagy nemzetiségi alapon történő megkülönböztetést a szövetségi forrásokat fogadó oktatási intézményekben.
Kapcsolódó vélemény
Index
A demokrácia nem szükségszerűen liberális.
A konzervatív Washington Free Beacon múlt heti beszámolója szerint belső e-mailek azt sugallják, hogy
a Harvard Law Review az elmúlt négy évben rendszeresen előnyben részesítette az „alulreprezentált háttérrel” rendelkező szerzőket.
Egy 2024. augusztus 5-én kelt belső feljegyzés például részben azért javasolta egy büntetőjogi témájú tanulmány elutasítását, mert a szerzője nem számított hátrányos helyzetű csoport tagjának. A cikk végül nem jelent meg.
Az amerikai kormányzat szerint a tudományos előrejutásnak kizárólag érdemalapúnak kell lennie, és semmilyen intézmény – legyen bármilyen tekintélyes – nem állhat a törvények felett.
A Harvard Law Review hivatalosan független a jogi kartól, azonban a minisztérium vizsgálja a folyóirat pénzügyi kapcsolatát az egyetemmel, valamint annak ellenőrzési mechanizmusait. A Harvard jogi karának szóvivője jelezte, elkötelezettek a jogszabályok betartása mellett, és hajlandók kivizsgálni minden megalapozott panaszt.
A vizsgálat hátterében szélesebb politikai vita húzódik meg: a Trump-kormányzat nyomást gyakorol a woke ideológiával azonosított egyetemekre, a DEI-programok felszámolását és érdemalapú felvételit követelve.
A DEI a „Diversity, Equity, Inclusion” angol kifejezések rövidítése, amelyek magyarul a sokszínűség, méltányosság és befogadás fogalmakat takarják. Ez volt az elméleti alpja annak, amivel a fehéreket diszkriminálhatták.
A Harvard ezzel párhuzamosan pert indított a kormány ellen, miután az felfüggesztette 2,2 milliárd dollárnyi szövetségi támogatásukat.
Ezt is ajánljuk a témában
Az amerikai konzervatívok EU-viszolygásáról, a lopakodó puha totalitarianizmusról és a könyvéből készült filmről kérdeztük a Danube Institute munkatársát, Rod Drehert. Interjúnk.
Nyitókép: Kyle Mazza / AFP